Czwartaków 16, 09-400 Płock | +48 24 367 36 56 | +48 534 041 558

USŁUGI

Endodoncja

Odzyskaj piękny uśmiech!

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, nazywane profesjonalnie leczeniem endodontycznym – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi (czyli naczyń i nerwów) z komory i kanałów zęba, precyzyjnym opracowaniu, zdezynfekowaniu ich i na dokładnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. Takie postępowanie pozwala zachować w jamie ustnej ząb, który w innym wypadku musiałby być zakwalifikowany do usunięcia.

PRZEBIEG

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

  • otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
  • opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do płukania kanałów stosowany jest między innymi podchloryn sodu.
  • osuszenie kanałów specjalnymi sączkami papierowymi
  • wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, dającym doskonałe efekty lecznicze.
  • wypełnienie zęba – w zależności od ilości pozostałych tkanek zęba, lekarz dentysta zaleca najlepszy sposób odbudowy korony zęba. Może być to wypełnienie kompozytowe, jednak czasem należy wykonać wypełnienie typu onlay lub koronę protetyczną.

OFERUJEMY

Leczenie pierwotne i wtórne
(Re-endo)
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Adres
Czwartaków 16
09-400 Płock
Godziny pracy

Pon. – Pt.: 13:00-19:00
Sobota: przyjęcia indywidualnie

Telefon
+48 24 367 36 56
+48 534 041 558